Domov > Obec Vrícko > História obce > Kroje

KROJ V MÜNNICHWISTE

Dnešné Vrícko (v minulosti MÜNNICHWIS), tak ako aj ostatné obce v Turci sa vyznačovalo svojou kultúrou. Kultúra našej obce však bola ovplyvnená tu žijúcim nemeckým obyvateľstvom.

Kroj bol tvorený čepcom bielej farby s čipkami, na ktorý bola upevnená  dlhá mašľa. Taktiež sa nosila zdobená mašľa na krku. Blúzka bola z damašku, biela so širokými rukávmi, v oblasti lakťa stiahnutá a zakončená čipkami. Na blúzku sa pripevnila vesta (po vríčansky ,, Midala“) tmavej farby  s vyšívanými vzormi. Spodná sukňa (po vríčansky ,, Unterrok“) bola biela, na ňu sa uväzovala vrchná prisírovaná sukňa z damašku (po vríčansky ,, Šujadz“) a zástera (po vríčansky ,, Fonšiecl“) tmavej farby s kvetinovými vzormi. Obuv bola tmavá, cez zimu sa nosili čižmy a cez leto poltopánky.

Tí najstarší obyvatelia Vrícka si ešte tento kroj pamätajú, poniektorí ho ešte k rôznym príležitostiam nosili a niektoré zachované kroje si odniesli na pamiatku rodiny bývalých nemeckých rodákov, ktorí počas druhej svetovej vojny migrovali späť do Nemecka.

Menu

 • Aktuálne podstránky:

 • Kontaktné údaje:

  Obecny úrad Vrícko,
  038 31 Vrícko
  Tel: 043 / 493 34 00
  Fax: 043 / 493 34 00
  E-mail: obec.vricko@orangemail.sk